Dominujące w przemyśle ceramicznym kolory i faktury ziemi nie oznaczają wcale uboższej oferty innych wzorów płytek. Płytki utrzymane w nowoczesnym lub awangardowym stylu, są liczną kategorią tej gałęzi ceramiki. Ich desenie są najczęściej wyraziste i śmiałe. Taka kolorowa i pstrokata ściana napewno rano rozbudzi i pomoże nabrać chęci do pracy.

Produkucjąc płytki ceramiczne ciągnione podwójnie używa się jako surowce glinki wielu odmian. Końcową masę do wytwarzania płytek otrzymuje się przez połączenie składników. Plastycznie przygotowana masa jest przy tym komprymowana w prasie pasmowej i wyciskana przez otwór wylotowy. Odpowiednio do żądanej długości płytek, pasmo po wyjściu z wylotu jest cięte na odcinki.

Płytki ceramiczne dzielimy na płytki kuchenne i na ściany. Wszystko jest uzależnione od miejsca, gdzię się znajdą. Dostępne na rynku są także wyroby uniwersalne do zastosowania jako naścienne i podłogowe.

Terakota z włoskiego – wypalona ziemia. Jest to dobrze oczyszczona i intensywnie wypalona glina. Spotyka się ją w formie płytek a także płaskorzeźb. Najczęściej stosowana jest do zdobienia. Terakota jest bardzo popularna jako materiał budowlany.

Płytki to cieszący się największa popularnością materiał wykończeniowy. Pomimo że jego wielka popularność rozpoczęła się w ubiegłym stuleciu, rzadko kto wie, że znalzł zastosowanie już wieki temu. Najświeższe trendy w ceramice dowodzą powrotu do początków.