Most Bastei w Saksońskiej Szwajcarii

Park Narodowy Saksońskiej Szwajcarii leży na granicy niemiecko-czeskiej, około 100 km od Zgorzelca. To pięknie położone tereny w Górach Połabskich obejmujące niemal 100 tys. hektarów i ponad 400 tras spacerowych i rowerowych. Najbardziej znanym punktem widokowym parku jest Bastei, położona nad brzegiem Łaby grupa skalna ze znanym, romantycznym, kamiennym mostem. Swoją nazwę wziął od ostatniego kamiennego ostańca przypominającego wyglądem basztę.

Z punktu widokowego rozpościera się wspaniały widok na położoną poniżej dolinę Łaby i okoliczne wzgórza i lasy.

Z uwagi na piękno tego miejsca i rozwijającą się modę na wycieczki krajoznawcze zbudowano tu schronisko, a w 1826 roku powstał pierwszy, drewniany most. Już 25 lat później w jego miejscu został zbudowany istniejący do dzisiaj most kamienny, który stał się symbolem i najczęściej odwiedzaną atrakcją parku.

Na końcu mostu znajdują się ruiny zamku Neurathen, które można zwiedzać. Pierwsza warownia powstała w tym miejscu w XII w., będąc wówczas największym kamiennym zamkiem w okolicy. Dość szybko popadła jednak w ruinę. Pierwsza wzmianka o pozostałościach zamku jako atrakcji turystycznej pochodzą już z 1755 roku.

Okolice mostu upodobali sobie wspinacze, zapewne z uwagi na pionowe skały i niesamowite widoki.

Warto również udać się na spacer jednym ze szlaków otaczających most i zamek, które widziane z pewnej odległości są nawet piękniejsze, niż z bliska.

Niemal pod same schronisko można podjechać samochodem. Gdyby nie było na nim miejsc około 3km dalej znajduje się kolejny parking, z którego do Bastei kursują autobusy.

Zachęcamy wszystkich do krótkiego wypadu w te okolice, nie tylko po stronie niemieckiej, ale również czeskiej.

Travellersi.pl

Zapraszamy do śledzenia naszego bloga na Bloglovin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *