Promenada Staromiejska we Wrocławiu

Od niedawna Wrocław ma trzy obwodnice, dwie samochodowe i jedną zieloną, okalającą ścisłe centrum miasta – Promenadę Staromiejską. Doskonałe miejsce spacerów i odpoczynku zaledwie kilka kroków od największych zabytków Wrocławia.

Promenada Staromiejska

Historia jej powstania datowana jest na 1807 rok, gdy Wrocław (ówczesny Breslau) zdobyty został przez wojska napoleońskie. Podjęto wówczas decyzję o rozbiorze fortyfikacji miejskich, przekazaniu tych terenów miastu i utworzeniu na nich zespołu parkowego, którego koncepcja została stworzona przez Johanna Knorra w 1813r. W ten sposób Wrocław dołączył do innych dużych miast, w których fortyfikacje zamieniono na miejsca odpoczynku dla mieszkańców, takich jak Lipsk, Kolonia, czy Wiedeń z istniejącym do dzisiaj Ringiem.

Na wytyczonej trasie promenady budowano ścieżki, które ozdabiano pomnikami i obsadzano topolami, lipami, wiązami, platanami. Dodatkowo właścicieli parceli leżących przy samej promenadzie zobowiązano do stworzenia od jej strony ozdobnych ogrodów, które wizualnie powiększały jej przestrzeń.

imag4946

Proponujemy rozpocząć spacer pod Muzeum Narodowym. Wspaniały budynek wzniesiony w pierwszej połowie XIX w. w stylu neorenesansu niderlandzkiego kryje w sobie wiele wrocławskich dzieł sztuki. Sam gmach wspaniale wygląda zwłaszcza jesienią, gdy obrastające go winorośla zaczynają mienić się wszystkimi odcieniami czerwieni, brązu i żółci.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

W przylegającym parku Juliusza Słowackiego można zobaczyć wiele pomników, m.in. Pomnik Rodzin Katyńskich, a także budynek Panoramy Racławickiej, zawierający monumentalny obraz o wymiarach 120x15m, który jest punktem obowiązkowym każdego wrocławskiego turysty. Nieco dalej znajduje się Muzeum Archeologiczne.

Panorama Racławicka Muzeum Architektury we Wrocławiu

Po przekroczeniu Alei Juliusza Słowackiego po lewej stronie wyłoni nam się zbudowany z czerwonej cegły budynek Poczty Polskiej i przyklejony do niego, nowoczesny, biały i obły budynek OVO, siedziba hotelu Hilton i zdobywca nagrody MIPIM Future Projects Award w Cannes z 2008 roku.

Budynek hotelu Hilton

Po przejściu podziemną Bramą Oławską dochodzimy do Wzgórza Partyzantów. Po lewej stronie możemy zobaczyć wspaniałe renesansowe kamienice, w tym budynek ambasady niemieckiej.

Widok ze Wzgórza Partyzantów

Promenada okrąża Wzgórze i skręca ku zachodowi wzdłuż fosy i ul. Podwale. Po przekroczeniu ul. Piotra Skargi dochodzimy do Parku Mikołaja Kopernika, odgrodzonego ogrodu w centrum miasta, na tyłach Teatru Bajek. W parku znajdziemy plac zabaw dla dzieci, ptaszarnię z różnymi gatunkami gołębi, a także fontannę i czynną w okresie letnim karuzelę.

Wejście do Parku Mikołaja Kopernika

Niedawno odnowiony Teatr Bajek i ustawione przed nim postaci również robią duże wrażenie, zwłaszcza wieczorem, gdy są ciekawie oświetlone.

Teatr Bajek Jedna z postaci przed Teatrem Bajek

Idąc dalej dochodzimy do pomnika Bolesława Chrobrego, stojącego między kościołem pw. Bożego Ciała, o ciekawych niebieskich wykończeniach, a budynkiem domu handlowego Renoma.

Pomnik Bolesława Chrobrego Kościół pw. Bożego Ciała

Po przejściu ul. Świdnickiej mijamy gmach Opery po prawej stronie, a na trasie Promenady możemy zobaczyć kolejne dwa pomniki, w tym chyba najciekawszy upamiętniający rotmistrza Witolda Pileckiego.

Opera Wrocławska Pomnik upamiętniający rotmistrza Witolda Pileckiego

Wyłaniający się przy placu Wolności nowoczesny gmach Narodowego Forum Muzyki to jedna z najlepszych hal koncertowych na świecie. W jego bezpośrednim otoczeniu można spotkać sławne wrocławskie krasnale – od strony ul. Krupniczej Szomola, a pl. Wolności całą orkiestrę. Krasnale (akurat teraz) poubierane są w szaliki w związku z konkursem „Ubieramy wrocławskie krasnale”.

Narodowe Forum Muzyki Krasnoludzka orkiestra przed NFM Krasnal przed NFM Krasnoludzka orkiestra przed NFM

Po drugiej stronie ulicy Krupniczej stoi hala sportowa klubu Gwardia Wrocław, a za Fosą Staromiejską – stylizowany budynek Sądu Okręgowego.

Budynek KS Gwardia Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Następnie Promenada poszerza się o Bulwar Tadka Jasińskiego i dochodzi do kładki radiowej Trójki oraz stojącego obok niej krasnala o wdzięcznym imieniu Trójkuć Wywiadek…

Krasnal radiowej Trójki

… by następnie skręcić na północ, minąć Pałac Ślubów wraz z zakochanymi krasnalami Nowożeńcami…

Nowożeńcy

…i zakończyć swój bieg przy Fontannie Alegorii Walki i Zwycięstwa przy pl. Jana Pawła II (choć dla wielu wrocławian dalej pl. 1-go Maja).

Fontanna Alegoria Walki i Zwycięstwa

Warto dodać, że wydzielona jest osobno ścieżka dla rowerzystów, a przez całą promenadę mamy zasięg darmowego miejskiego internetu.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Wrocławia i turystów do spaceru Promenadą lub choćby jej częścią. To naprawdę miejsce, gdzie można chwilę odetchnąć i odpocząć, a przy okazji rzucić okiem na wiele spośród wrocławskich zabytków.

Travellersi.pl