Pingyao – miasto zamrożone w czasie

Ostatnie 60 lat historii Chin to okres tragedii i rozwoju. Niestety często rozwoju niebaczącego na koszty, a nierzadko kosztującego niszczenie przyrody, zabytków i ludzi. Pingyao to jeden z nielicznych przykładów miejsc, którym udało się jakoś zejść z głównego nurtu zmian, i to dwukrotnie!

Wieża Miejska, Pingyao

Miasto leży na drodze między starożytną stolicą Xi’an, a nowożytną – Pekinem. Do dzisiaj trasy pociągów i autobusów biegną właśnie tędy. W czasach dynastii Ming i Qing Pingyao było kwitnącym ośrodkiem handlowym, to tutaj założono najstarsze chińskie tong, czyli banki, które zbudowały potęgę miasta jako finansowego ośrodka Chin. W okresie świetności działała tu połowa z wszystkich chińskich instytucji finansowych.

Ulica, Pingyao Ulica, Pingyao

Miasto rozwijało się dynamicznie aż do końca XIV w. Na szczęście dla nas po okresie rozwoju nastąpił upadek i na kolejnych 600 lat miasto pozostało w niezmienionym kształcie. Nawet okres rewolucji przemysłowej II poł. XX w. udało mu się przetrwać bez większych zniszczeń, dzięki czemu dzisiaj jest to jedno z najlepiej zachowanych historycznych miast w Chinach, pełne banków, sklepów, manufaktur i domów sprzed sześciu wieków.

Ulica, Pingyao

Historyczne centrum miasta to niemal idealny prostokąt o wymiarach 200×250 m, który zamieszkuje obecnie niecałe 50 tys. ludzi. Otacza je nowoczesne miasto w chińskim wydaniu, czyli pełne szerokich ulic, blokowisk i wystających wszędzie kabli, które zamieszkuje 10 razy więcej ludzi. Granicą tych dwóch światów są mury otaczające centrum. To naprawdę niesamowite przeżycie, gdy stojąc na szczycie muru z jednej strony widzisz teraźniejszość, a z drugiej historię.

Mury miejskie, Pingyao

Podczas naszej wizyty zatrzymaliśmy się w hostelu mieszczącym się w starym domu. W naszym pokoju łóżko zajmowało cały ścianę pod oknem i było po prostu podwyższeniem z ułożonym na nim materacem.

Ulica, Pingyao Pingyao

W całym mieście jest ponad 3,8 tys. zachowanych budynków, z których 400 ma szczególne znaczenie historyczne. Zwiedzać można przede wszystkim stare banki, świątynie, faktorie handlowe i siedzibę urzędników państwowych.

Świątynia, Pingyao Rzeźby w świątynii, Pingyao Pingyao Pingyao

W centrum znajduje się Wieża Miejska, z której rozciąga się widok na całe miasto.

Ulica, Pingyao

W całym mieście mnóstwo jest mniejszych i większych sklepików.

Sklepik, Pingyao Sklepik, Pingyao Sklepik, Pingyao

Najlepsze jedzenie można znaleźć na ulicy.

Uliczne jedzenie, Pingyao Uliczna kuchnia, Pingyao Uliczna kuchnia, Pingyao Uliczna kuchnia, Pingyao

Jeśli zastanawiacie się, jak wyglądały Chiny w czasie, gdy w Europie trwały wieki średnie, wizyta w Pingyao będzie właściwą decyzją.

Więcej zdjęć można zobaczyć w naszej galerii.

Travellersi.pl

2 myśli w temacie “Pingyao – miasto zamrożone w czasie”

Możliwość komentowania jest wyłączona.