Alhambra – czerwony pałac


W średniowieczu mawiano, że granica Europy i Afryki przebiega w Pirenejach. Teren dzisiejszej Hiszpanii od początku VIII w. był terenem Maurów, czyli muzułmańskiego ludu berberyjskiego pochodzącego z terenów Afryki północno-zachodniej, zwanych Mauretanią. Przez kolejne 750 lat na terenie Andaluzji powstawały coraz piękniejsze pałace, twierdze i inne konstrukcje, których zwieńczeniem była Alhambra, czerwony pałac, siedziba kalifa i jego dworu, znajdujący się w dzisiejszej Granadzie, u podnóża gór Sierra Nevada. Sam pałac to piękny przykład połączenia stylów europejskiego i mauretańskiego.

Widok z ogrodów Generalife, Alhambra, Granada

Do pałacu wchodzi się przez dobudowaną w XV w. bramę obronną, pasującą jednak do arabskiego stylu pałacu.

Wejście do pałacu, Alhambra, Granada

Po wyjściu na mały dziedziniec ukazuje się nam Alcazaba, czyli warowna twierdza, która stanowiła o sile obronnej kompleksu i w której chroniono się w przypadku najazdu. Proporcje elementów twierdzy udowadniają miłość Maurów do królowej nauk. Podstawą wszystkich elementów (budynków, elewacji) jest kwadrat oraz kolejno tworzone prostokąty o podstawie równej bokowi kwadratu i wysokości równej przekątnej poprzedniej figury. Tym sposobem kolejne wymiary tworzą ciąg matematyczny.

Twierdza Alcazaba, Alhambra, Granada

Z tego samego placyku wchodzi się do samego Pałacu Nasrydów. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc, w jakim byliśmy. Pełne szemrzących strumyków i fontann, które pokazują, jak Maurowie cenili wodę, której przecież w swojej ojczyźnie mają tak niewiele.

Ogrody pałacowe, Alhambra, Granada Ogrody pałacowe, Alhambra, Granada

Ściany zdobione są reliefami i stylizowanymi cytatami z Koranu. To zrozumiałe, gdyż islam zakazuje przedstawiania na obrazach i rzeźbach istot żywych.

Wnętrze pałacu, Alhambra, Granada Wnętrze pałacu, Alhambra, Granada Wnętrze pałacu, Alhambra, Granada

Koronkowe wykończenia okien i przejść robią niesamowite wrażenie i dowodzą niezwykłej sztuki kamieniarskiej i bogactwa arabskich kalifów.

Wnętrze pałacu, Alhambra, Granada Wnętrze pałacu, Alhambra, Granada

Podczas zwiedzania napotkamy wiele dziedzińców i małych placyków, które zapewniały światło i dopływ świeżego powietrza.

Wnętrze pałacu, Alhambra, Granada Wnętrze pałacu, Alhambra, Granada

Z pałacu rozpościera się widok na leżącą u podnóża Granadę.

Widok z pałacu, Alhambra, Granada

Obok Pałacu Nasrydów na polecenie króla Karola V został zbudowany pałac specjalnie dla niego i jego małżonki, w którym jednak królewska para nigdy nie zamieszkała.

Z pałacu wychodzimy do ogrodów pałacowych pełnych fontann, sadzawek, zielonej roślinności oraz altan i innych zabudowań, które służyły głównie do odpoczynku.

Ogrody pałacowe, Alhambra, Granada Ogrody pałacowe, Alhambra, Granada

W pewnym oddaleniu od pałacu znajdują się najpiękniejsze ogrody kompleksu – Generalife. Zamknięty kompleks, w którym znowu dominujące jest wykorzystanie wody i jej siły, stanowił letni pałac władców Granady.

Ogrody Generalife, Alhambra, Granada Ogrody Generalife, Alhambra, Granada Ogrody Generalife, Alhambra, Granada

Jest to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsc w Andaluzji i całej Hiszpanii, zdecydowanie warte zobaczenia. Tylko pamiętajcie o wcześniejszej rezerwacji biletów!

Więcej zdjęć możecie zobaczyć w naszej galerii!

Travellersi.pl