Park Narodowy Udawalawe, perła Sri Lanki


Udawalawe to obok Yala najbardziej znany Park Narodowy Sri Lanki. Znajduje się w południowej części wyspy, nieco oddalony od wybrzeża, na granicy strefy wilgotnej i suchej. Dzięki temu roślinność pokrywająca park to niskie trawy i pojedyncze drzewa, co umożliwia łatwe podglądanie największych mieszkańców parku – słoni indyjskich.

Rodzinka słoni, Park Narodowy Udawalawe, Sri Lanka

Obecnie w parku na wolności żyje ok. 700 słoni. Większe stada składają się głównie z samic i młodych, samce poruszają się w mniejszych grupach lub pojedynczo.

Samotny słoń, Park Narodowy Udawalawe, Sri Lanka

Zwiedzanie parku odbywa się na starych wysłużonych Toyotach i nieco nowocześniejszych Tatach, turyści siedzą na zamontowanych na pace siedzeniach. Trzeba wstać bardzo wcześnie, bo zwierzęta najlepiej się ogląda o wschodzie słońca. Firm zapraszających na zwiedzanie jest mnóstwo, my skorzystaliśmy z samochodu naszego gospodarza w Udawalawe. Już po wjechaniu do parku przysiada się do nas przewodnik, który wie, gdzie ostatnio widziano zwierzęta i pomaga w ich wypatrywaniu. Warto mu podziękować odpowiednim napiwkiem.

W poszukiwaniu najlepszego ujęcia, Park Narodowy Udawalawe, Sri Lanka

Słonie poruszają się swobodnie i jeśli macie szczęście – podejdą naprawdę blisko 🙂

Oprócz słoni w parku można obserwować mnóstwo ptaków, w tym dobrze nam znane pawie, bawoły wodne, jaszczury (bo jaszczurkami nie sposób ich nazwać) i nawet lamparty, choć akurat ich nie udało się nam zobaczyć. Podobno duża większa ich populacja żyje w parku Yala.

Symbioza, Park Narodowy Udawalawe, Sri Lanka Wojownik indyjski (Nisaetus cirrhatus), Park Narodowy Udawalawe, Sri Lanka Kingfisher, Park Narodowy Udawalawe, Sri Lanka Pelikany i Dławigady indyjskie, Park Narodowy Udawalawe, Sri Lanka Pszczołojad, Park Narodowy Udawalawe, Sri Lanka Waran, Park Narodowy Udawalawe, Sri Lanka

Wrażenia z odwiedzenia parku super, warto było wstać skoro świt, żeby zobaczyć tyle wspaniałych zwierząt w ich naturalnym środowisku. A na koniec zdążyliśmy jeszcze wrócić na pyszne śniadanie z sokiem z mangowca należącego do naszego gospodarza.

Po więcej zdjęć zapraszam do naszej galerii zdjęć z Udawalawe.

 

Travellersi.pl

Jedna myśl w temacie “Park Narodowy Udawalawe, perła Sri Lanki”

Możliwość komentowania jest wyłączona.